رد کردن لینک ها


تافل یا آیلتس چه تفاوت هایی دارند؟

تافل TOEFL

تافل یا آیلتس

تافل یا آیلتس
تافل یا آیلتس

تافل TOEFL چیست؟

آزمون تافل TOEFL که مخفف شده Test Of English as a Foreign Language  ، یک آزمون بین المللی است که در آن سطح زبان داوطلبان سنجیده می شود. آزمون تافل TOEFL تنها در یک نوع برگزار می شود .

آزمون تافل TOEFL بیشتر به دنبال آن است که سطح زبان و مهارت های داوطلبان را برای حضور در محیط های آکادمیک و دانشگاهی مانند کلاس درس ، خوابگاه و … بسنجد. این مدرک معتبر توسط ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا که بیشتر آنها در امریکا ، استرالیا و بریتانیا است پذیرفته می شود. تافل TOEFL توسط سازمان امریکایی ETS برگزار می شود و بیشترین آموزشی که در این نوع آزمون صورت می یگرد به صورت لهجه آمریکایی است.

مدرک تافل TOEFL بیشتر توسط موسسات امریکا و کانادا مورد پذیرش قرار می گیرد.

آیلتس IELTS چیست؟

آیلتس IELTS یک آزمون زبان انگلیسی برای سنجش سطح زبان داوطلبان برای مقاصد ، تحصیل ، مهاجرت و کار در کشور هایی است که نیاز به مدرک زبان برای شروع این پروسه در آن ها الزامی است. مدرک آیلتس IELTS توسط ۹۰۰۰ موسسه و ۱۳۰ کشور جهان پذیرفته می شود .

سازمانهای برگزرا کننده آزمون آیلتس IELTS  ، British council   و University of Cabbridge ESOL  استرالیا است.

آزمون آیلتس IELTS دارای ساختار و لهجه بریتانیایی است و بیشتر در کشور های اروپایی و مشترک المنافع همچون استرالیا و نیوزلند دارای اعتبار می باشد. این آزمون دارای دو نوع Academic  و General می باشد که بسته به هدفی که داوطلب دارد که ممکن است ادامه تحصیل یا مهاجرت باشد، انتخاب می شود.

نحوه امتیاز دهی در آزمون آیلتس IELTS و تافل TOEFL

در کارنامه ای که بعد آزمون تافل TOEFL به داوطلب داده می شود ، نمره دهی بخش های گفتاری و نوشتاری به صورت کلی می باشد. یعنی از ۱ تا ۳۰ نمره دهی به بخش گفتاری و نوشتاری تعلق می گیرد.

اما در آزمون آیلتس IELTS هر جز به صورت جداگانه نمره دهی می شود ، مثلا منطق نوشتاری ، روانی ، گرامر همگی با هم بررسی می شوند. یعنی اگر شما یکی از زیر بخش های آزمون تافل TOEFL را با منطق قوی ولی گرامر ضعیف نوشته باشید نمره بالاتری کسب می کنید در حالی که اگر در آزمون آیلتس IELTS همان مقاله را با گرامر قوی تر ولی کلمات و ایده ضعیف تر بنویسید نمره بهتری کسب خواهید کرد.

نمره دهی در آزمون آیلتس IELTS  از ۱ تا ۹ است که توسط رند شدن جمع نمره هر چهار بخش که همین رنج نمره را دارند به دست می آید. تفاوت در نمره دهی در اینجاست که در آزمون تافل TOEFL نمره دهی از ۱۲۰ نمره است که امتیازات هر چهار بخش که هر کدام ۳۰ نمره دارند جمع شده و در کل جمع نمره ها به بعنوان نمره نهایی محسوب می شود.

 

تافل

تفاوت ساختار آزمون های تافل TOEFL  و آیلتسIELTS

ساختار های آزمون های تافل TOEFL و آیلتس IELTS  به این صورت است که هر دو از ۴ بخش اصلی شامل

بخش گفتاری ، بخش نوشتاری ، بخش درک مطلب  ،بخش شنیداری  تشکیل شده اند.

تفاوت آیلتس IELTS  و تافل TOEFL در بخش گفتاری Speaking

هر دو آزمون تافل TOEFL  و آیلتس IELTS دارای بخش گفتاری هستند اما دارای تفاوت هایی نیز می باشند.  در آزمون آیلتس IELTS بخش گفتاری به صورت رو در رو و توسط امتحان گیرنده انجام می شود. این در حالی است که در آزمون تافل TOEFL داوطلب به سوالاتی که برای همه یکسان است و از قبل طراحی شده است در میکروفون جواب می دهد.

 در بخش گفتاری یا اسپکینگ تافل TOEFL داوطلب به ۶ سوال از قبل طراحی شده که در کامپیوتر توسط میکروفون ضبط می شود جواب می دهد. این پاسخ ها در آزمون تافل TOEFL توسط ۶ تصحیح کننده ، بررسی و نمره دهی می شود. این در حالی است که نمره دهی بخش اسپیکینگ آیلتس IELTS توسط یک نفر صورت می گیرد.

زمان لازم برای اسپیکینگ تافل TOEFL  ۲۰ دقیقه است و نکته مهم در آن این است که این آزمون همراه با آزمون اصلی برگزار می شود. اما زمان بخش گفتاری در آزمون آیلتس IELTS 14 دقیقه است و به احتمال زیاد در همان روز برگزار نمی شود.

یک نکته پر اهمیت در بخش اسپکینگ این دو آزمون این است که استفاده از لهجه بریتانیایی در آزمون آیلتس IELTS و استفاده از لهجه آمریکایی در آزمون تافل TOEFL نمره آور تر محسوب می شود.

تفاوت آیلتس IELTS  و تافل TOEFL در بخش نوشتاری Writing

عمده ترین تفاوت آزمون آیلتس IELTS و تافل TOEFL در قسمت نوشتاری در این است که داوطلب باید در آزمون تافل TOEFL در پشت کامپیوتر باشد و نوشته های خواسته شده را تایپ کند اما آزمون آیلتس IELTS به صورت نوشتاری روی کاغذ است.

بخش نوشتاری تافل TOEFL دارای دو بخش یا Task است که در بخش اول از داوطلب خواسته می شود یک مقاله ۳۰۰ تا ۵۰۰ کلمه ای بنویسد و در بخش دوم باید از یک Lecture یا ارائه کلاسی یادداشت برداری شود و بعد از آن متناسب با متن یک جواب ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه ای متناسب با سوال خواسته شده نوشته شود.

در بخش نوشتاری آزمون آیلتس IELTS دو بخش وجود دارد. در بخش اول از داوطلب خواسته می شود که اطلاعات و مفهوم کلی یک پاراگراف یا جدول یا نمودار روی کاغذ نوشته شود. در بخش دوم نیز داوطلب باید یک مقاله ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه ای را در مورد دیگاه شخصی خودش در مورد یک موضوع خاص و یا یک سوال کلی پاسخ دهد.

تفاوت آیلتس IELTS  و تافل TOEFL در بخش خواندن و درک مطلب Reading

بیشترین شباهت دو آزمون تافل TOEFL و آیلتس IELTS در بخش درک مطلب یا ریدینگ این آزمون هاست. در آزمون تافل ۳ تا ۵ بخش ریدینگ وجود دارد که که داوطلب ۲۰ دقیقه فرصت دارد تا به این سوالات پاسخ دهد. موضوعات این ریدینگ ها عمدتا موضوعات آکادمیک ، علمی و  دانشگاهی است که به صورت چند گزینه ای مطرح می شود.

در آزمون آیلتس IELTS در قسمت ریدینگ ۳ بخش وجود دارد و همانند آزمون تافل TOEFL این آزمون نیز برای هر بخش ۲۰ دقیقه زمان داده می شود اما موضوعاتی در آن مطرح می شود بیشتر موضوعات طبیعی و دانشگاهی هستند اما برای این بخش ها پاسخ دهی به صورت پر کردن جای خالی ، چند گزینه ای  و پاسخ کوتاه ، صحیح و غلط است.

تفاوت آیلتس IELTS  و تافل TOEFL در بخش شنیداری Listening

بیشترین تفاوت دو آزمون تافل TOEFL و آیلتس IELTS در قسمت شنیداری است. در آزمون شنیداری تافل TOEFL 40 تا ۶۰ دقیقه زمان انجام می شود و در آن فایل های صوتی دانشگاهی ، مکالمات دو نفره و Lecture مطرح می شود و داوطلب باید بعد از اتمام صحبت های به سوالات مطرح شده پاسخ دهد.

در بخش شنیداری آزمون IELTS داوطلب می تواند به سوالات در حین پخش فایل صوتی نیز جواب دهد. سوالات مطرح شده می تواند علاوه بر چهار گزینه ای به انواع مختلف دیگر نیز مطرح شود.

آیلتس سخت تر است یا تافل؟

اکثر داوطلبانی که هر دو آزمون تافل و آیلتس را ثبت نام کرده اند، در رابطه با سطح دشواری این آزمون ها نظر یکسانی دارند. همگی آزمون PBT تافل را راحت ترین نوع می دانند. اما همه داوطلبان آزمون IBT تافل را از آیلتس آکادمیک نیز سخت تر می دانند.  شاید علت این دشوار بودن نسبی در اضافه شدن بخش Speaking  در نوع IBT می بادش که درنوع PBT وجود نداشته است.

اما درکل می توان عنوان کرد در اکثر دانشگاه های معتبر برای هر دو نوع آزمون نمره معادل قرار داده شده است اما باید گفت که مدرک آیلتس برای اخذ مهاجرت و ویزای کار در سطح جهان شناخته تر است.

 

 

 

 

 

به گفتگو بپیوندید